Ponadczasowa historia

Nikt Ci nie uwierzy – blog książkowy

Luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Ponadczasowa historia dziewcząt

Ponadczasowa historia dziewcząt

Nikt Ci nie uwierzy” (https://www.taniaksiazka.pl/nikt-ci-nie-uwierzy-magda-knedler-p-1487517.html) to historia, która zdarzyła się naprawdę. Oparta na faktach powieść świetnej autorki Magdaleny Knedler pokazuje cierpienie kobiet z powodu stereotypów i krzywdzącego je prawa. Głowna bohaterka Dörte to niepełnoletnia dziedziczka majątku. Wraz z młodszą kuzynką Ursulą doświadczają w życiu wszystkiego co najgorsze. Sprawcą ich cierpienia jest ojczym i po części bezduszna babka. Mężczyzna znęca się seksualnie, psychicznie i fizycznie nad dziewczynkami. Jest przebiegłym manipulatorem i dręczycielem. Każdy kolejny dzień w ich życiu to batalia, którą musza dzielnie przetrwać. Książka ociekająca przemocą, okrucieństwem, bezradnością.

Historia sprzed wielu lat, a mimo to tak bardzo aktualna

W dzisiejszych czasach, mimo rozwoju sytuacji na świecie, wprowadzenia praw kobiet, nadal spotykamy podobne sytuacje. Kobiety i dzieci krzywdzone przez agresywnych mężczyzn, bez względy na to czy jest to rodzina biedna czy zamożna. Poniżenia, ból i cierpienie dla tych kobiet i dzieci są codziennością, z którą muszą się zmagać. Nikt o tym głośno nie mówi, bo przecież taka szanowana rodzina, taki przykładny mąż i ojciec, taki dobry i uczciwy człowiek to niemożliwe…, a jednak. Za zamkniętymi drzwiami domu dzieje się tragedia, której nikt nie widzi bądź chce widzieć. Sam tytuł powieści “Nikt Ci nie uwierzy” pokazuje jak bardzo zniszczona jest psychika ludzi dotkniętych przemocą. Nikt nie zastanawia się czy przypadkiem osoba mijana na ulicy nie jest ofiarą przemocy domowej, bo przeważnie ofiary starają się to jak najlepiej ukryć pod przykrywką szczęścia, uśmiechu na twarzy, beztroski, bo przecież kto im uwierzy, że taki dobry człowiek jak ich mąż czy ojciec robi im taką krzywdę. Wstydzą się tego i jednocześnie boją powiedzieć to na głos. Dlatego trwają tak w tym swoim beznadziejnym życiu czekając na jakikolwiek punkt zwrotny, jeśli jest możliwy bądź w najgorszym, a według nich najlepszym przypadku, na śmierć. 

Magdalena Knedler poprzez tak genialny opis sytuacja wstrząsa psychiką czytelnika. Choć finał historii znany jest od początku to po przeczytaniu całości poznajemy go na nowo. Przemyślenia jakie dopadają czytelnika po przeczytaniu lektury są bezcenne i jednocześnie uczą wrażliwości na ludzką krzywdę. Książka pokazuje, że warto rozmawiać, mówić o swoich problemach, nie wstydzić się ich. Uczy, że nawet nieprawdopodobne rzeczy wymagają uwagi i dokładnego zbadania, gdyż w każdej historii, nawet tej wymyślonej, jest ziarno prawdy. Dlatego trzeba być dobrym słuchaczem i obserwatorem.